ABOUT / DESPRE

Universitaria Consortium is the oldest university consortium in Romanian, including the prestigious historical and some of the most representative Romanian universities today, all assuming a research-intensive academic profile. Covering about 42% of the Romanian students and about 40% of the academic staff, Universitaria Consortium is today the most representative academic consortium in Romania.

The mission of Universitaria Consortium is related to the cooperation among members in order (1) to stimulate and support their academic development, including exchanges of best practices and (2) to develop a Romanian academic area of highest quality, integrated into the best European and international academic areas, by following the best international academic practices.

• Universitaria Consortium started in 2009, when the four prestigious historical comprehensive universities of Romania, from the historical academic centers – alphabetically: Bucharest / Cluj-Napoca / Iași / Timișoara – decided the foundation of the Universitaria Consortium. Consortium included Bucharest UNIVERSITY, Babeș-Bolyai UNIVERSITY of Cluj-Napoca, Alexandru Ioan Cuza UNIVERSITY of Iași, and West UNIVERSITY of Timișoara and it is formally located at Babeș-Bolyai UNIVERSITY of Cluj-Napoca.
  • In 2012, considering its national representativeness, Bucharest Academy of Economical Sciences became part of the Universitaria Consortium.
  • In 2018, the State University of Moldavia was accepted as an observatory member.
  • In 2023, other four comprehensive universities, with regional and national visibility, became part of the Universitaria Consortium (alphabetically): Craiova UNIVERSITY, Lower Danube UNIVERSITY of Galați; Lucian Blaga UNIVERSITY of Sibiu; Ovidius UNIVERSITY of Constanța.
  • In 2023 the Romanian Academy of Science and the Alliance of Centenary Colleges became strategic partners of the Universitaria Consortium.

Universitaria Consortium has an annual rotative presidency, the president having mainly a representative and facilitating role. For the period of March 2024-March 2025 the president is professor PhD., Liviu George Maha, the rector of Alexandru Ioan Cuza UNIVERSITY of Iași.

Contact: No. 1 Kogălniceanu St. (Babeș-Bolyai University), Cluj-Napoca, Romania, 400015. Email: consortiuluniversitaria@ubbcluj.ro

Office and Meeting room:

Consorțiul Universitaria s-a extins cu alte universități deja reprezentative regional și vizibile și cu impact național (în ordine alfabetică: Universitatea din Craiova / Universitatea Dunărea de Jos din Galați / Universitatea Lucian Blaga din Sibiu / Universitatea Ovidius din Constanța). De asemenea, Academia Română și Alianța Colegiilor Centenare devin parteneri strategici ai Consorțiului Universitaria.

Universitatea de Stat din Chișinău devine membru cu statut de observator în Consorțiul Universitaria.

Consorțiul s-a extins cu Academia de Științe Economice din București, o universitate istorică reprezentativă național (mai specializată).

Consorțiul Universitaria a fost creat în anul 2009, cu sediul la UBB, prin decizia celor patru membri fondatori, reprezentând universitățile istorice și comprehensive ale țării din centrele academice tradiționale (alfabetic: București / Cluj-Napoca / Iași / Timișoara): Universitatea din București, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași și Universitatea de Vest din Timișoara.

Statut Consorțiul Universitaria / Universitaria Consortium Statute

• Statutul și Regulamentul de Organizare și Functionare / Statute-Bylaw